Apple’ın Büyüteç aracı, iOS 17’deki İşaretleme’de gizemli bir şekilde eksik

Kendinizi iOS 17’deki İşaretleme’de Apple’ın Büyüteç aracını ararken bulursanız yalnız değilsiniz. Bir görüntünün belirli bir kısmına vurgu ekleme veya bu bölümden daha fazla ayrıntı gösterme aracı gizemli bir şekilde eksik.

Büyüteç’in ihmal edilmesi kasıtlı gibi görünmüyor. Apple, iOS 17 kılavuzunda hâlâ Büyüteç aracından bahsediyor:

Desteklenen bir uygulamadaki İşaretleme araç çubuğunda, simgesine dokunun. Ekle düğmesisimgesine ve ardından Büyüteç’e dokunun.

Not: İşaretleme araç çubuğunu görmüyorsanız İşaretleme düğmesi veya İşaretleme’yi seçin. Araç çubuğu simge durumuna küçültülmüşse simge durumuna küçültülmüş sürümüne dokunun.

Peki neyi kaçırıyoruz? Görünüşe göre Büyüteç aracından başka bir şey yok. iPhone ve iPad kullanıcıları, iOS 17 ve iPadOS 17’ye güncelleme yapıldıktan sonra İşaretleme’de Büyüteç aracının eksik olduğundan bahsetmişti. Bu araç aslında ilk iOS 17 beta sürümünden bu yana kaldırılmıştı, ancak belki de yeterince ilgi görmemiştir.

Bu arada Büyüteç aracı, Mac’te Önizleme’de, Fotoğraflar’da ve İşaretleme’nin olduğu her yerde her zamanki gibi mevcut. Belki Büyüteç, iOS 17.2 ile İşaretleme’de yeniden görünecektir. Geliştirici beta 1’de yok ancak yayınlanmasına hâlâ çok zaman var.